George Enescu, cel mai important muzician român pe monedă unică

Indicaţi accesoriile pe care doriţi să mai puneţi în coş!
Săculeţ de catifea, mare Săculeţ de catifea, mare
Cod articol: MPR-23-2111

George Enescu, compozitor, dirijor, violonist, pe monedă unică

Ascultaţi Rapsodia Română pe videoul ataşat mai jos!

George Enescu, virtuoz al viorii, este considerat cel mai important muzician român. A început să cânte la vioară la numai 4 ani, iar la vârsta de 5 ani a apărut în primul său concert. A studiat la Conservatorul din Viena, apoi la Conservatorul din Paris. Ca şi compozitor, a debutat cu Suita simfonică Poema Română. Admirat de Regina Elisabeta, deseori a  executat piese pentru vioară în Castelul Peleş. Cele mai cunoscute piese orchestrale ale lui George Enescu sunt cele două Rapsodii Române.

• Monedă unică cu ocazia a 140 de ani de la naşterea (1881) muzicianului George Enescu!
  • Cu motiv pictat, disponibilă exclusiv la S.C. Muzeu Galerie S.R.L.!

Valoare nominală 50 cenţi
Metal CuNi