Regele Carol I, medalie comemorativă unică, placată cu argint

Reducere: 27,00 lei
Indicaţi accesoriile pe care doriţi să mai puneţi în coş!
Săculeţ de catifea, mare Săculeţ de catifea, mare
Cod articol: RM-06-2405

Regele Carol I, medalie comemorativă unică, placată cu argint

Carol I a fost domnitorul ţării din 10 mai 1866. În cei 48 de ani de domnie ai lui, au fost mari schimbări în viaţa statului român. A obţinut independenţa ţării, a redresat economia şi a pus bazele Dinastiei Române. În timpul domniei sale, România a parcurs o perioadă de dezvoltare, atât în domeniul economico-social cât şi în cel cultural, au fost construite primele universităţi la Iaşi şi Bucureşti, s-a ridicat primul pod peste Dunăre. Încoronarea lui Carol I a fost în urmă cu 139 de ani, pe 10 mai 1881. Această medalie splendidă aduce omagiu primului nostru rege.

• Medalie comemorativă unică, realizată la calitatea proof!
  • Pe medalie este înfăţişată efigia regelui Carol I şi Coroana de Oţel!
  • Piesă splendidă, placată cu argint!
  • 50% reducere! Preţ avantajos, în limita stocului!
Ţara România
Valoare nominală medalie placată cu argint
Metal calitate proof
Greutate 15 g