Ştefan cel Mare, set de 2 medalii ambalat exclusiv

Reducere: 34,00 lei
Cod articol: RM-01-SET-2006

Ştefan cel Mare, set de 2 medalii ambalat exclusiv

Ştefan cel Mare, unul dintre cei mai mari domnitori, a fost în fruntea Moldovei aproape o jumătate de veac, între anii 1457 şi 1504. În cursul domniei sale, Moldova a cunoscut o înflorire fără precedent.
Ştefan cel Mare a purtat cele mai grele războaie, din care a ieşit mai tot timpul învingător. Pe parcursul celor 47 de ani de domnie, a purtat 36 de bătălii, dintre care 34 au fost câştigate. Conform tradiției, după fiecare luptă câştigată a zidit o biserică. A fost neânfricatul apărător al credinţei ortodoxe. A clădit 44 biserici şi lăcaşuri de închinăciune,cele mai importante fiind Biserica Albă din Baia şi Mănăstirile Putna, Voroneţ şi Neamţ. Este cel mai iubit şi mai viteaz domn al Moldovei.
  • Emisiuni comemorative dedicate marelui nostru domnitor.
  • Medaliile sunt realizate la calitatea proof, suprafaţa lor este placată cu argint, iar la una dintre ele portretul este înnobilat cu aur!
  • Setul de 2 medalii este ambalat exclusiv!
  • Disponibil exclusiv la S.C. Muzeu Galerie S.R.L.!
Valoare nominală medalii, calitatea proof
Metal placat cu aur şi argint
Greutate 15 g