Tour de France - Cea mai cunoscută competiţie ciclistă, 2,5 euro, Belgia

69,99 lei
Cod articol producător: BEL-192,5-1-1908
Stoc: În stoc
Taxă livrare: 11,99 lei

Cea mai cunoscută competiţie ciclistă - pe monedă unică de 2,5 euro din Belgia, ambalat exclusiv

Descriere

În urmă cu 100 de ani, cea mai populară competiţie ciclistă a lumii a introdus tricoul galben, care a fost acordat liderului clasamentului general. Belgianul Eddy Merckx a câştigat, în 1969, pentru prima dată Marea Buclă.

În onoarea marelui campion belgian, anul acesta, Turul Franţei a luat startul de la Bruxelles. Cu ocazia aniversării a 50 de ani de la prima victorie a belgianului, a fost emisă această monedă de 2,5 euro, ambalat exclusiv.