Meduză luminoasă, 3 euro, Austria, 2024

Cod articol: B-202404021
Stoc: Se poate comanda

Meduză luminoasă, 3 euro, Austria, 2024

Lumea misterioasă a mărilor şi oceanelor este plină de frumuseţi extraordinare, dar şi de pericole. Meduzele se află printre vietăţile mirifice care trăiesc în oceane, însă subspecia Pelagia noctiluca, emiţătoare de lumină, este o frumuseţe periculoasă din cauza veninului din tentacule. Seria de monede de 3 euro din Austria ne prezintă vietăţile luminoase din adâncurile mării. Pe cea mai nouă lansare apare meduza luminoasă. Moneda începe să emite lumină când este iluminată cu lumină UV, astfel veţi putea admira această creatură miraculoasă fără orice pericol.

ŢaraAustria
Anul emiterii2024